Väsimuse põhjused - need tavalised kahtlusalused

Postitatud 31/01/2018 - 15:33

Kui oled väsimuse puhul üles rivistanud "tavalised kahtlusalused" nagu menüü, liikumine, unerežiim, stress jm, kuid kahtlustad, et asi võib olla milleski muus, siis loe edasi!

Panime siia kirja enamlevinud väsimuse põhjused. Loomulikult ei ole need ainukesed võimalikud väsimuse põhjused ja ka ei ole need siin tähtsuse järjekorras.  Kauakestva ja tugeva seletamatu väsimuse puhul pöördu palun kindlasti arsti poole. Kuid mõnikord võib abi olla ka lihtsast tervisetestist mõne lihtsama probleemi tuvastamiseks. 

VÄSIMUSE PÕHJUS NR 1. RAUAVAEGUS. 

Rauavaegus esineb 30% 15-49aastastest naistest. Raud on üks hemoglobiini koostisosi, see on organismile hädavajalik punavereliblede tootmiseks. RAUAVAEGUSELE võivad viidata väsimus, kahvatu nahk, lõhed suunurkades, haprad küüned, sagedased peavalud või uimasus. Sa võid märgata, et ei talu enam füüsilist koormust või et süda klopib tihti. Rauavaeguse sümptomid arenevad nii aeglaselt, et sa isegi ei märkagi neid. 
Rauavaeguse kiirtesti peaksid tegema ka naised, kel on vererohked menstruatsioonid, kes on pikemat aega olnud taimetoitlased või kes tegelevad aktiivselt tervisespordiga. Mõistlik on teha see test ka siis, kui sul on gastriit või tsöliaakia. Muide, ka 25% lastest on rauavaegus. 

Osta rauavaeguse kiirtest siit.

 

VÄSIMUSE PÕHJUS NR 2. KILPNÄÄRME ALATALITUS. 
Kilpnäärme alatalituse korral ei ole alati kindlaid sümptomeid, kuid väsimus on üks levinumaid. Sageli kurdab inimene väsimust ka päeval, isegi pärast korralikult magatud ööd. Sageli kurdetakse ka külmatunde, kaalutõusu, kõhukinnisuse, kuiva naha, väljalangevate juuste või mäluprobleemide üle. Kuna need tunnused ei ole omased ainult kilpnäärmehaigustele, siis lihtsalt nende põhjal ise haigust diagnoosida ei saa. Vajalik on veretest. Muide, kilpnäärme alatalitus esineb naistel 10 x sagedamini kui meestel.
Osta kilpnäärme alatalituse tuvastamise test siit.

 

VÄSIMUSE PÕHJUS NR 3. ALLERGIA 
Üllatav, aga täiesti arvestatav põhjus. Allergia (eriti allergiline nohu) võib olla üks väsimuse põhjuseid – olgu see siis allergia õietolmu, kodutolmu, hallituse vms suhtes. Allergiat on lihtsam ära tunda, kui sümptomiteks on nohu, lööve, punetavad silmad vms, kuid mõnikord need puuduvad ja inimene kurdab ainukese probleemina väsimust või peavalu. Allergia on inimese immuunsüsteemi ebatavaliselt tugev reaktsioon tegelikult ohutule ainele ning siis suunab organism kogu oma energia "ohtliku" sissetungijaga võitlemiseks ja jätab piltlikult öeldes muud süsteemid energiast ilma. Ja ongi väsimus platsis. 
Pea meeles, et allergia võib tabada igas eas inimest!

Vali allergia kiirtest siit.

 

VÄSIMUSE PÕHJUS NR 4. SOOLEKASVAJA
Soolekasvaja esmased sümptomid olla vägagi vähemärgatavad või puududa üldse. Kuid sagedamini kurdavad inimesed väsimust ja jõuetust, kaalulangust, valusid kõhupiirkonnas või soole tühjendamisel, iiveldust, puhitust, vereeritust pärasoolest, muutunud sooletühjendamise vajadust (sümptomid võivad käärsoole- ja pärasoolevähi puhul olla ka veidi erinevad). Kuid mõistagi võivad kõik need sümptomid tuleneda ka mõnest muust haigusest. 
Soolestiku peitvere kiirtest võimaldab varakult tuvastada võimalikku soolestiku peitverd ehk haigusseisundit. Seda testi tehakse ka jämesoolevähi varajaseks avastamiseks. Kord aastas võiks soolestiku peitvere testi tegema kõik üle 40-50aastased inimesed. Eriti hoolikas tasub olla juhul, kui perekonnas on esinenud soolevähki või kui sind vaevavad eelpoolnimetatud sümptomid pikemat aega.

Osta soolestiku peitvere test siit.

 

VÄSIMUSE PÕHJUS NR 5. TOIDUTALUMATUS 
Ka siin puhul võivad selged tunnused puududa ja väsimus võib olla kas üks paljudest või ka ainus sümptom. Toidutalumatust ei tohi segi ajada toiduallergiaga, sest esimese puhul ei osale immuunsüsteem ning ägedat ja/või kohest reaktsiooni ei esine. Toidutalumatus on eelkõige seedimishäire, kui inimesel puuduvad mõne kindla toiduaine lagundamiseks vajalikud vahendid. Kõige enam levinud häired on laktoosi- ja gluteenitalumatus. Lisaks väsimusele võid toidutalumatuse puhul tunda ka gaase, puhitust, peavalu, närvilisust.
Gluteenitalumatus on haigus, mille vallandavad nisust, rukkist, odrast ja võimalik, et ka kaerast valmistatud tooted. Gluteenitalumatus võib samuti avalduda erinevate elukvaliteeti vähendavate terviseprobleemide näol: kõhulahtisus (või –kinnisus), puhitus, kaalulangus, peavalud, nõrgenenud immuunsüsteem, pidev väsimus, nahaprobleemid jm. 

Osta toidutalumatuse test NutriSmart siit.

 

Sisesta oma e-mail ning saad 5% allahindlust järgmisel ostul. Liitu meiega, et olla kursis meie terviseuudiste ning sooduspakkumistega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.