Mis vahe on erinevatel koroonaviiruse testidel?

Postitatud 17/03/2021 - 17:13

Mis vahe on koroonaviiruse antikehade testil ja antigeeni testil?

  • SARS-CoV-2 on viiruse nimi. Eesti keeles on see koroonaviirus ehk pärgviirus SARS-CoV-2 ja kuulub ta SARS haiguste hulka, mis tähendab, et koroonaviiruseid on muidki. Inglise keeles tähendab SARS-CoV-2 Severe Acute Respiratory Syndrome Corona Virus.
  • Covid-19 on haigus, mida see viirus põhjustab ja tuleb see ingliskeelsest nimetusest Corona Virus Disease. Number 19 tähistab siis 2019. aastat, mil viirus esimest korda Hiinas registreeriti. 

 

2021. aasta märtsis on meil kasutada 3 erinevat testimismeetodit SARS-CoV-2 viiruse avastamiseks.

1. Organismis tekkivate viirusevastaste antikehade määramine. Umbes 10 päeva peale haigussümptomite avaldumist hakkavad nakatunud inimese organismis tekkima antikehad. See test ei sobi haiguse varaseks avastamiseks, kuna inimene on nakkusohtlik juba enne sümptomite avaldumist. Kuna antikehad püsivad organismis mitmeid kuid peale haiguse läbipõdemist, siis saab selle analüüsiga üles leida need, kellel on haigus põetud ja nakatumisoht väiksem.

2. Viiruse antigeeni määramine (valgud). Viimaste kuude jooksul turule jõudnud antigeeni testid on täpsed ja usaldusväärsed. Kuna nende tegemiseks kulub vaid umbes veerand tundi, saab neid suurepäraselt kasutada suurte rahvahulkade testimiseks, et leida nende hulgast üles nakkusohtlikud viiruskandjad. Need testid on taskukohased ja nende tegemine ei nõua spetsiaalset väljaõpet. Mitmetes Euroopa riikides on antigeeni kiirtestid juba ka selvekauplustes müügil ja nende kasutamist oodatakse enne tundide algust ka kooliõpilastelt. Eestis on hetkeseisuga (17.03.2021) need antigeeni kiirtestid mõeldud ainult professionaalseks kasutamiseks. 

3.Viiruse nukleiinhappe (RNA) määramine PCR meetodil. See ongi see nn pika pulga meetod, millega me kõige paremini kursis oleme ja mida tehakse erinevates testimispunktides üle Eesti. See test on tundlik ja usaldusväärne. PCR tehnoloogia (Polymerase Chain Reaction ehk polümeraasi ahelreaktsioon) puuduseks on aga see, et ta vajab vastavaid seadmeid ja väljaõppinud spetsialiste, kes neid proove töötlevad. 

 

Mis vahe on erinevatel testidel? Antigeeni test või antikehade test.

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.