Kas toidutalumatus põhjustab kaalutõusu?

Postitatud 10/06/2019 - 19:17

toidutalumatuse sümptomid

 

 

 

 

Suvi on käes. Sul on tunne, et toitud vaid maasikatest, rohelisest kraamist, kurgist-tomatist ja lahjast grill-lihast? Aga punu on punnis ees ja kaal ei taha langeda? Või silmad sügelevad, liigesed valutavad, nahal on lööve ning väsimus niidab jalust?

Oled sa mõelnud, et selle kõige põhjuseks on toidutalumatus? Ära aja seda sassi toiduallergiaga! Toiduallergia puhul on tegemist immuunsüsteemi häirega. Sümptomid ilmnevad kiiresti peale allergiat põhjustava toiduaine söömist ja see avaldub lööbena, kihelusena suus või hullemal juhul ka hingamisteede tursumisena. Toiduallergiat esineb umbes 8% lastest ja 2% täiskasvanutest (Maailma Terviseorganisatsiooni andmed). 

Toidutalumatuse sümptomid on enamasti nö alaägedad ning ilmnevad  kas alles mõni päev peale sobimatu toidu söömist või veelgi hiljem. Sageli talub organism väikest kogust toitu, kuid alles suurem ports tekitab seedesüsteemis probleeme. Nii võibki juhtuda, et sa ei oska 2+2 kokku panna ja nädalavahetusel grillipeol söödud toitu seostada kolmapäeval alanud migreeni, lööbe, väsimuse või muude sümptomitega. 

 

Millised on toidutalumatuse sümptomid? 

Kahjuks ei ole toidutalumatusel ühte või paari kindlalt tunnust. Sümptomid võivad olla kergemini märgatavad nagu 

 • lööve (ekseem) või nõgestõbi;
 • seedehäired (nt kõhuvalu, kõhulahtisus, puhitus);
 • migreen;
 • halb hingeõhk.

Kuid sümptomeid nagu

 • väsimus;
 • ärevus;
 • kõrge vererõhk;
 • ülekaalulisus;
 • liigesevalud;
 • soole ärritussündroom vm on raskem seostada. 

Hinnanguliselt kannatab kuni 45% elanikkonnast toidutalumatusest tingitud tervisehädade all, kuigi uuringud toidutalumatuse nii kõrget esinemissagedust siiski ei kinnita.

 

Toidutalumatusel võib olla erinevaid põhjuseid

Toidutalumatusel võib olla päris palju põhjuseid:  immuunsüsteemi häired, sooleseina läbilaskvus (nn lekkiv sool), soolestiku mikrofloora probleemid, sooleinfektsioonid, soole limaskesta põletik, teatud ensüümide puudus jne.  Täit kindlust, mis täpselt toidutalumatust põhjustab, kellel, miks ja kudas, ei tea siiski päris täpselt veel ka teadlased. 

Toidutalumatuse (ja ka toiduallergia) puhul vabaneb aine nimega histamiin, mis reguleerib immuunreaktsioone ning ka füsioloogilisi reaktsioone soolestikus. Histamiin tekib kõige erinevamates mikroobe sisaldavates toiduainetes (hapendatud toidud, vein, šampanja, äädikas, juust). Osad toiduained sisaldavad looduslikult rohkesti histamiini (nt spinat) ja osad toiduained aitavad rakkudest histamiini vabastada (maasikas, banaan,apelsin, koorikloomad).  Töödeldud lihatooted nagu salaami, pepperoni, singid, kalakonservid jm soodustavad samuti histamiini eraldumist. Muide, kuna ka närvisüsteem võib mõjutada histamiini vabanemist, siis võib ka stress allergiat ägestada. 

Teiseks põhjuseks võivad olla toidus leiduvad tugeva bioaktiivse toimega ained (biogeensed amiinid), mis näiteks tekivad ka nt liha ja kala säilitamise või bakteriaalse töötlemise ajal. Haigusnähtude tõsidus võib oleneda nii nende ainete kontsentratsioonist kui ka söödud toidu kogusest. Ka aine nimega türamiin, mida sisaldavad valgurikkad toiduained, pikalt fermenteeritud juustud (nt Parmesan, Camembert), sojakaste, punane vein, vaarikad, tomatid, avokaadod, banaanid jpm võib olla toidutalumatuse vallandajaks. 

Muide, bioaktiivsete amiinide kogus võib ühes ja samas toiduaines kõikuda – nii et mõnikord saad apelsini muretult süüa ja teinekord põhjustab see tõsisemaid vaevusi.

 

Kas kehakaalu tõusu saab ka toidutalumatuse kaela ajada?

Jah ja ei. Loomulikult võib kaalutõusu põhjusi olla erinevaid – alates ülesöömisest ja vähesest liikumisest kuni näiteks kilpnäärme alatalituseni. Kuid nagu öeldud, siis toidutalumatusel võib olla erinevaid põhjuseid ja kindlat seost alati välja tuua ei saa. Kuid meie ainevahetuse ajab sassi see, kui kehas toimub midagi ebatavalist. Näiteks sattub toidutalumatuse tõttu vereringesse toiduosakesi, kuna soole limaskesta läbilaskvus on suurenenud. Nende toiduosakeste tõttu arvab organism, et nüüd tuleb asuda võitlusesse ja hakkab tootma antikehasid nende osakeste hävitamiseks, mille tulemusena vabanevad kahjulikke jääkained. Ja ongi vaevused käes. Piltlikult öeldes on organism justkui põletikus ja hoiab kilodest kinni. 

Häired ainevahetuses, mis põhjustavad ülekaalu nt kõhuõõnesisese ehk vistseraalse rasva kogunemise tõttu, võivad omakorda viia mitmete tõsiste haiguste tekkimiseni – nt südamehaigused või diabeet. 

toidutalumatust põhjustavad toiduained

 

 

 

 

 

 

 

Millised on kõige levinumad toidutalumatust põhjustavad toiduained?

 • Kõige sagedasem on laktoosi ehk piimasuhkru talumatus, mida esineb hinnanguliselt 20-30 protsendil eestimaalastest. Seega on piim enamlevinud toidutalumatust põhjustav toiduaine, kuid enamasti saab sellises olukorras süüa keefiri, hapupiima, sageli ka jogurtit ja juustu. 
 • Gluteenitalumatust, mis põhjustab tõsist haigust nimega tsöliaakia, esineb õnneks palju vähem – umbes 0,5-1 protsendil. Gluteenitalumatuse puhul on patuoinasteks kõik nisu, rukist, otra ja kaera sisaldavad toidud.
 • Fruktoositalumatuse (fruktoos ehk puuviljasuhkur) puhul tekitavad vaevusi mesi, puu- ja köögiviljad. 
 • Muud tavapärasemad kahtlusalused on tsitruselised, koorikloomad, muna, mesi, pähklid, mandlid, maasikad, kala, avokaadod, seller jne.

 

Kuidas toidutalumatust kindlaks teha?

1.    Pea toitumispäevikut. Jäta ükshaaval menüüst kahtlust tekitavad toiduained ja jälgi, kas midagi muutub paremuse poole. Meetodi suureks puuduseks on see, et see on aeganõudev – kui kahtlustad mitut toiduainet, siis võib selline meetod aega võtta kuid. Samuti võib see olla ka ebatäpne - kas unustad oma road üles kirjutada või sööd restoranis ega tea täpselt mis toidu sees oli. Ja üks lihtne näide - kuidas sa hindad, kas väsimus kadus seetõttu, et jätsid ebasobiva toiduaine menüüst välja või hoopis seetõttu, et su D-vitamiini tase kehas paranes? 
2.    Tee toidutalumatuse test. Test annab sulle vastuse vaid kümmekonna minutiga! Toidutalumatuse test NutriSMART® testib, kas sul võib esineda (varjatud) talumatust 57 kõige sagedamini menüüs oleva toiduaine suhtes. 

 

SOODUSHINNAD! Vaata kõiki kehakaalu langetamise ja toidutalumatuse teste siit.
 

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.