Laktoositalumatuse geenitest LactoGen

78.90 €
Laktoositalumatuse geenitest
Laktoositalumatus Geenitest

Laktoositalumatuse geenitest määrab, kas Sul või Sinu lapsel esineb geneetiliselt päritav laktoositalumatus.

Kas teadsid, et laktoositalumatus võib olla põhjustatud vaid ühe geeni muutustest? Teadusuuringud on kindlaks teinud geneetilise variatsiooni (rs4988235), mis on primaarse laktoositalumatuse peamiseks põhjuseks Euroopa päritolu inimeste seas. Tuginedes teadusuuringutele on välja töötatud geenitesti, mis aitab määrata, kas inimesel esineb geneetiliselt päritav ehk primaarne laktoositalumatus.

Mis on laktoositalumatus?

 • Laktoositalumatus ehk hüpolaktaasia on ainevahetushäire, mille põhjuseks on inimorganisimi võimetus toota laktaasi.
 • Laktaas on ensüüm, mis lõhustab soolestikus laktoosi ehk piimasuhkrut.
 • Laktoositalumatus võib olla geneetiliselt päritav.
 • Geneetiliselt päritav laktoositalumatust esineb Eestis ligikaudu 20-30% elanikkonnast.

 

Laktoos on disahhariid, mis ei ole võimeline imenduma läbi peensoole seina, mistõttu peab enne lagunema kaheks lihtsuhkruks – glükoosiks ja galaktoosiks. Pärast piimasuhkrut sisaldavate toitude söömist satub laktoos laktaasi puudumisel jämesoolde, kus jämesoole mikrofloora ta lagundab, tekitades gaase (vesinikku, metaani ja süsinikdioksiidi) ning happeid. Haigusnähud võivad olla erinevad, alates kergest kõhuvalust kuni krampide ja kõhulahtisuseni.

Madala laktaasiaktiivsusega inimesed taluvad laktoosi erinevalt. Näiteks võib klaas piima põhjustada haigusnähtusid 50–60% laktoosi mittetaluvatel inimestel. Kui aga juua piima koos toiduga, talub haige laktoosi paremini, kuna laktoosi imendumine on aeglasem. Sama kehtib ka rasvase piima kohta, kuna rasv aeglustab mao tühjenemist

 

Kas laktoositalumatus on ravitav?

Kui laktoositalumatus on geneetiline (st tegemist on primaarse laktoositalumatusega), siis see ei ole ravitav. Häirivaid sümptomeid saab leevendada ainult oma toitumise korrigeerimisega. Sekundaarne laktoositalumatus, mis on seotud soole põletikulise seisundiga, on pöörduv. Põletiku taandumisel vähenevad ka piimatoodete tarbimisest tingitud ebameeldivad sümptomid. 

 

Millised on laktoositalumatuse geenitesti eelised võrreldes muude testidega?  

Geneetilisel analüüsil on mitmeid eeliseid võrreldes teiste meetoditega.

 • Geenitesti tegemine on kiire ja mugav, selle tegemiseks ei ole vaja kuskile kohale minna ega ebameeldivaid protseduure läbida.
 • Seda saab teha igal ajal, tulemust ei mõjuta välised faktorid (söömine, joomine ja antibiootikumide tarvitamine) ning puuduvad ebameeldvad kõrvaltoimed, mis võivad tekkida pärast laktoosilahuse joomist. Oluline on vaid jälgida, et proov võetakse vähemalt pool tundi pärast söömist, joomist, suitsetamist või hambapesu.
 • Test sobib ka diabeetikutele, kelle veretesti tulemus võib ebausaldusväärne olla häirunud süsivesikute ainevahetuse tõttu
 • Geenitest võimaldab eristada primaarset ja sekundaarset laktoositalumatust. See on väga oluline, sest sekundaarsest laktoositalumatusest on võimalik õige ravi puhul vabaneda.

Alternatiivne võimalus kliiniliseks analüüsiks on seotud glükoosi taseme mõõtmisega verest enne ja pärast laktoosi tarbimist. Selle testi läbiviimine võib põhjustada ebamugavustunnet seoses suure koguse laktoosi tarbimisega. Samuti peab arvestama eelneva söömata-joomata olekuga ja vereproovide võtmisega.

 

Kuidas laktoositalumatuse geenitesti teha?

Test sobib kasutamiseks alates 2. eluaastast.

 Laktoositalumatuse geenitesti saad teha mugavalt kodust lahkumata.

 • Saadame Sulle testi tegemiseks vajaliku komplekti, millega on kaasas ka arve. Komplektis on:
  • vatipulk steriilses topsikus;
  • kuivatuskapsel – proovi paremaks säilitamiseks;
  • juhend, mis kirjeldab proovi võtmist;
  • margi ja aadressiga ümbrik proovi tagasi saatmiseks;
  • küsimustik.
 • Võta vastavalt juhendile vatipulgaga põse siseküljelt DNA-proovi.
 • Tasu Sulle saadetud komplektiga kaasasoleva arve. NB! Laborisse saatmise ümbrik on komplektis ja hinna sees, seega mingit lisakulu sulle enam ei teki!
 • Saada proovikomplektiga kaasasolevas margistatud ja eeladresseeritud ümbrikus proovi laborisse tagasi.
 • Peale proovi jõudmist laborisse läheb kuni 25 tööpäeva sinu testi tegemiseks, analüüsimiseks ja personaalse soovituse koostamiseks. Kui kõik on valmis, saadetakse sulle laborist tulemused testi vormistamisel antud e-posti aadressile.  

 

Laktoositalumatuse geenitest annab sinu geneetilise profiili kokuvõttes "ei" või "jah" vastuse küsimusele, kas sul esineb laktoositalumatus või mitte. Kui kahtlustad, et piimatooted valmistavad su kõhule probleeme, tee test! Peale seda võid konsulteerida oma perearstiga ja pidada nõu sulle sobiva dieedi osas.

78.90 €

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.