Tervise kiirtestide arendamisest

Postitatud 06/11/2017 - 23:24

2017. aasta novembris käisime Vikerraadios tutvustamas Selfdiagnostics OÜ poolt välja arendatud uut kiirtestide tehnoloogiat. Selle tehnoloogia väljaarendamisse on 10 aasta jooksul investeeritud 11 miljonit eurot ning see on kaitstud 7 patendiga. Tehnoloogia väljaarendamist on omalt pootl toetanud näiteks ka EAS, Horizon 2020 programm ning Saksamaa. Üks osa Selfdiagnosticsi R&D keskusest asub Leipzigis Saksamaal.

Esimeseks uuel tehnoloogial põhinevaks koduseks kiirtestiks on samaaegselt klamüüdiat ja gonorröad tuvastav kiirtest - STD Multitest, mida saavad kasutada  nii mehed kui naised. Siiani on kodus tehtavad klamüüdiat tuvastavad kiirtestid olnud mõeldud vaid naistele. Mehed on pidanud selle maailma kõige enam levinud suguhaiguse tuvastamiseks pöörduma arsti poole, kes võtab proovi kusitist ning enamasti on see protseduur meestele üsna valulik ja ebameeldiv. STD Multitest põhineb maailmas laboratoorsete analüüside tegemise standardiks kujunenud PCR tehnoloogial (polymerase chain reaction ehk polümeraasi ahelreaktsioon). Tänu Selfdiagnosticsi patenteeritud molekulaardiagnostika NINAAT platvormile on labioritäpsust võimaldav kiirtest esimest korda suudetud panna ühekordselt kasutatavasse taskusuuruses testimisseadmesse. STD Multitest tuvastab haiguse olemasolu 30 minutiga ning tema täpsus on 97%. Test tehakse uriinist, seega on see täiesti valutu. STD Multitesti eeliseks on ka asjaolu, et ta tuvastab viiruse või bakterite olemasolu veres - see tähendab, et  inimene ei pea kõigepealt ootama, kuni tema veres hakkavad moodustuma antikehad, vaid saab testi teha üsna kiiresti peale võimalikku nakatumist. See võimaldab võrreldes seniste kiirtestidega haigusi palju varem tuvastada, mis vähendab võimalike hilisemate tüsistuste tekkimise riski. 

Edaspidi on sama tehnoloogilist platvomi võimalik kasutada ka gripiviiruse, tuberkuloosi, MRSA ja muude haiguste tuvastamiseks. 

STD Multitesti esmaesitlus toimub Düsseldorfis meditsiini- ja meditsiinitehnikamessil Medica 2017.

Kuula Vikerraadio klippi siit!

Tutvu Selfdiagnosticsi firmaga siin.

Sisesta oma e-mail ning saad 5% allahindlust järgmisel ostul. Liitu meiega, et olla kursis meie terviseuudiste ning sooduspakkumistega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.