Kuidas valida vererõhuaparaati?

Postitatud 28/07/2017 - 9:51
Kõrgvererõhktõbi on haigus, mille hiiliva alguse puhul sul ei ole valusid ega muid sümptomeid ja mille tulekut sa enamasti ei märka -  sageli aastaid. Nii võivad aga südamele ja veresoonkonnale tekkida pöördumatud kahjustused. Seetõttu võiksid oma vererõhku regulaarselt kontrollida ka nooremas eas – nt perearsti juures iga kahe aasta järel. Üle 50aastastel tasuks seda teha vähemalt kord aastas.
 
Kui oled otsustanud hakata oma vererõhku kodus mõõtma, siis kuidas valida vererõhuaparaati?
 
Vererõhuaparaate on täisautomaatseid, poolautomaatseid ja mehaanilisi.
  • Täisautomaatse vererõhuaparaadi puhul piisab peale manseti paigaldamist vaid ühest nupuvajutusest, mille järel täitub mansett ise õhuga ja aparaat  mõõdab ise vererõhku ja näitab väärtusi ekraanil.
  • Poolautomaatse aparaadi puhul peab ise ballooni abil mansetti õige koguse õhku pumpama, kuid mõõtmine toimub automaatselt.
  • Mehaanilise aparaadi puhul tuleb ise mansetti õhku pumbata, seejärel avada ballooni ventiil ning kui mansetis rõhk langeb, kuulata stetoskoobi abil pulsilööke küünarliigese sisepinnalt.
Kõige mugavam on loomulikult kasutada täisautomaatset vererõhuaparaati. Enamik neist näitavad ka pulsisagedust ja paljud on varustatud ka südamearütmia indikaatoriga.
 
1. Otsusta, kas soovid vererõhku mõõta käsivarrelt või õlavarrelt. Kuidas valida vererõhuaparaati
Enamasti soovitatakse siiski mõõta vererõhku õlavarrelt, sest üldjuhul on randmel veresooned väiksemad ning seetõttu võivad randmeaparaatidel mõõtmisvead olla pisut suuremad. Samal ajal on randmeaparaati mugav kaasas kanda ja saad vererõhku üsna märkamatult mõõta ka töö juures või mujal. Meie oleme oma poodi valinud siiski sellised seadmed, millega mõõdetakse rõhku õlavarrelt.
 
2. Vali õige suurusega mansett. 
Kui sul on keskmisest väiksemad või suuremad käed, võid vajada spetsiaalset õlavarremansetti. Enamikul vererõhuaparaatidest on universaalsuuruses mansetid. Vale suuruse korral võib aparaat anda ka valetulemuse. Universaalsed mansetid on suuruses 22-42 cm, mis peaksid sobima nii lastele kui ka täiskasvanutele. Kuid meie e-poest saad osta ka eraldi manseti, mis sobib kuni 52 cm käsivarrele. Liiga kitsa manseti puhul saad vererõhuväärtused kõrgemad, kui nad tegelikult on. 
 
3.Vali aparaat vastavalt vajadusele.
  • Kui soovid aparaati, mille puhul on mõõtmistulemusi mugav ka arvutisse saata, vali nt Rossmax X3 või Microlife BP B6. Kui tahad vaadata eelmiste mõõtmiste tulemusi, vali aparaat, millel on võimalikult suur mälukohtade arv. Kui aparaati kasutab mitu inimest, siis vali seade, mil on eraldi mälukohad kahele kasutajale. Omron M4 vererõhuaparaadi saad Bluetoothi bil ühendada oma mobiiltelefoniga ja nii on sul pidevalt olemas ülevaade oma vererõhu trendist.
  • Väga head on vererõhuaparaadid, mis suudavad kindlaks teha südame rütmihäireid. Sageli inimene ei teagi, et tal võib selline probleem olla ja see avastatakse täiesti juhuslikult. Kui oled oma südame rütmihäiretest teadlik, võiksid eelistada jus selle funktsiooniga vererõhumõõtjat,  sest see suudab ka rütmihäirete korral vererõhku täpsemini mõõta. Väga hea seade on näiteks NISSEI - bränd, mis on Jaapanis vererõhuaparaatide liider. 
  • Kui apraadi kasutajaks on vanem inimene, siis võib abiks olla aparaat, millel on manseti õige paigaldamise kontroll. Manseti vale paigaldamine õlavarrele on üks levinumaid põhjusi, miks vererõhu mõõtmisel saadakse vale tulemus. Selle vältimiseks on seadmel kontrollfunktsioon, mis annab märku, kui pead mansetti kohendama.
  • Mõõtmist häiriva liikumise tuvastamine (nt Rossmax X3, Microlife BP B6Omron M7 IT) on abiks inimestele, kel on tasakaaluprobleemid või lihtsalt kipuvad mõõtmise ajal veidi nihelema.
  • Kui reisid sagedasti, siis võib olla eelistad aparaati, mida saab kasutada nii patareidel kui vooluvõrgust. Siis jälgi aparaadi ostmisel, kas need mõlemad võimalused on olemas  ja kas adapter on vererõhumõõtjaga kaasas või tuleb see eraldi osta. 
  • Kas kasutad aparaati üksi või teeb seda veel ka mõni teine pereliige? Siis võiksid jälgida, et aparaadi mälus oleks vähemalt 2 kasutajakohta - nii on teil mõlemal võimalik vaadata oma viimaste mõõtmiste tulemusi (enamik aparaatidest salvestab kummagi kasutaja 30 viimast mõõtmist, aga mõned ka 60 või 90 mõõtmist).
  • Kas on oluline, et vererõhuaparaat salvestab ka väga madala pulsisageduse? Enamikul aparaatidest on pulsi mõõtmisvahemik 40-180 lööki minutis, kuid Beurer BM95 vererõhuaparaadil on see 30-180 lööki minutis. 
 
4.Jälgi, et aparaat oleks testitud ja läbinud kliinilised uuringud. 
See tagab, et vererõhu mõõtmistulemused on võimalikult täpsed. Aparaadi täpsus on aga väga oluline, sest arst võib teha raviotsuseid ka koduste mõõtmistulemuste põhjal. Briti Hüpertensiooniühingu lehel on olemas nimekiri kõikidest heakskiidu saanud vererõhuaparaatidest. Meie e-poes võid vaadata vastavat infot võrdlustabelist. 
 
 
 
Kuidas vererõhku õigesti mõõta?
 
1. Enne vererõhu mõõtmist vähemalt poole tunni jooksul ära joo kohvi, ära tee rasket füüsilist tööd ega suitseta ning istu vähemalt 5 minutit rahulikult mugavas asendis. Jälgi, et manseti alla ei jääks õlavart pigistavaid riideid.
 
2. Paremakäelised kipuvad tavaliselt mõõtma vererõhku vasakult käelt, kuid arvesta, et üldjuhul on sel käel, millega sa rohkem tööd teed, vererõhk kõrgem. Vererõhu mõõtmistega alustades mõõda kõigepealt rõhku mõlemalt käelt ja edaspidi jää selle käe juurde, kus rõhk on kõrgem. Seega peaks paremakäelised suurema tõenäosusega mõõtma rõhku paremalt käelt. 
 
3. Käsi, millelt hakkad vererõhku mõõtma, pane lauale, südame kõrgusele (mitte kõrgemale!) ja peopesa ülespoole. Kui mansett asub südamest kõrgemal, siis tulevad vererõhuväärtused madalamad.
 
4.Kui mansetile on märgitud nooleke, mis aitab mansetti õlavarrele õigesti paigutada, siis kasuta seda. Tavaliselt näitab see nooleke arteri asukohta, aga loe täpsemalt seadme kasutusjuhendist. 
 
5. Ära räägi juttu, nihele ega püüa midagi muud teha. 
 
6. Mõõda vererõhku kindlatel kellaaegadel 1–2 korda päevas, vähemalt kaks korda järjest, paariminutiliste vahedega. Mitmekordne mõõtmine tagab väärtuste võimalikult täpse hindamise. Mõõtmist peaksid kordama siis, kui vererõhu mõõtmise tulemused üksteisest tugevasti erinevad. Meie e-poes on müügil ka vererõhuaparaate, mis mõõdavad vererõhku ise automaatselt 3 korda järjest ja arvutavad välja 3 mõõtmise keskmise (nt Rossmax X3).
 
 

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.