Kuidas valida termomeetrit?

Postitatud 07/04/2020 - 14:57

Enne, kui me aitame valida sul sobivat termomeetri, teeme selgeks kolm põhimõtet.
1.    Keha erinevad osad on erineva temperatuuriga ja erinevatest kohtadest mõõtes võib lugeda palavikuks erinevat kehatemperatuuri.
2.    Erinevatel inimestel võib olla suhe nt kaenlaaluse temperatuuri ja pärasooletemperatuuri vahel erinev.
3.    100% täpset termomeetrit ei ole olemas, erinevat tüüpi termomeetrid võivad anda erineva tulemuse. 

Mis on normaalne kehatemperatuur?

Normaalne kehatemperatuur varieerub kaunis suuresti, sõltudes sellest, kuskohast seda mõõdetud on. Keskmiselt on pärasoolest mõõdetud kehatemperatuur 0,4 – 0,6 °C kõrgem kui suust mõõdetud. Viimane aga on omakorda veidi kõrgem kui kaenla alt mõõdetud kehatemperatuur. Otsmikult mõõdetud temperatuur jääb tavaliselt pärasoolest ja suust mõõdetud temperatuuride vahele. Kõrvast mõõdetud temperatuurid – selles osas ei suuda isegi teadlased veel kokku leppida, kas need on tavaliselt kõrgemad või madalamad kui suust mõõdetud temperatuurid (1). 

Tavaliselt loetakse palavikuks järgmisi mõõtetulemusi (NB! Erineb riigiti ja erinevad allikad annavad veidi erinevaid tulemusi) .

MÕÕTEKOHT  TULEMUS ÜLE
Laup    37,5
Kaenla all 37,4
Suu   37,5
Pärasool 38,1
Kõrv  37,6

 

  

    

    
 

 

Igal mõõtmiskohal on oma eelised või puudused. Kõige olulisem on kasutada kogu haigusperioodi jooksu kogu aeg sama termomeetrit ja sama mõõtmiskohta. Kuid ka ühte ja sama mõõtmiskohta kasutades võivad tulemused olla veidi erinevad – paned termomeetri veidi erinevalt kaenlaauku, kontakt nahaga on veidi kehvem ja saadki erineva tulemuse.

 

Miks tasub lugeda termomeetri kasutusjuhendit?
Mujal maailmas ollakse enamasti harjutud mõõtma temperatuuri pärasoolest ehk rektaalselt, mida peetakse imikute puhul ka kõige täpsemaks mõõtmisviisiks.  Selle järgi on reguleeritud ka paljude elektrooniliste termomeetrite helisignaal. Meil aga mõõdetakse kehatemperatuuri väga sageli kaenla alt. Kui aga laps rabeleb, siis ei ole termomeeter nahaga korralikult kontaktis (see termomeeter nö mõõdab ju iseenda temperatuuri) ja temperatuuri näit võib jääda tegelikust madalamaks. Uue digitermomeetri kasutusele võtmisel tasub proovida peale helisignaali lõppu hoida termomeetrit nahaga kontaktis veidi kauem ja jälgida, kas näit muutub või mitte. Kui näit ka peale helisignaali tõuseb,  pead  edaspidi lihtsalt kraadimisaega veidi pikendama. 
Termomeetriga on harilikult kaasas kasutusjuhend või tabel, kus on kirjas normtemperatuurid ja mõnikord ka soovituslik mõõtmisviis. Ära on näidatud ka lubatavad veapiirid ehk siis täpsusaste.  

 

Enamlevinud termomeetrite tüübid. 
Termomeetreid võib jagada kas tööpõhimõtte või mõõtmise piirkonna järgi.

Vedeliktermomeetrid 
Need on nö vana kooli termomeetrid, kuid väga usaldusväärsed. Kuni 2009. aastani olid lubatud veel elavhõbedat sisaldavad termomeetrid, kuid elavhõbedaaurude ohtlikkuse tõttu ei ole need Euroopa Liidus enam lubatud. Tänapäeval sisaldavad need termomeetrid enamasti galliumi, indiumi ja tina segu. Sellist tüüpi termomeetri mõõtmisviga on vaid ± 0.1 ° C. Tema puuduseks on asjaolu, et selline termomeeter vajab üsna pikka mõõtmisaega (kuni 10 minutit), mis teeb temas väikeste laste puhul kaunis ebasobiva. Lisaks tuleb alati iga mõõtmise järel see nö maha lüüa. Tänapäeval on paljudel sellistel termomeetrivutlaritel selleks spetsiaalsed kõrvad, millest termomeetrit raputades on lihtsam seda alla lüüa.  Kuid nende termomeetrite suureks eeliseks on asjaolu, et nad ei vaja patareisid ja on seega alati kasutamisvalmis. 

Vaata: elavhõbedavaba termomeeter

 

Digitaalsed termomeetrid
Digitaalsed termomeetrid on kõige kiiremad ja täpsemad termomeetrid. Neid võib kasutada kehatemperatuuri mõõtmiseks keele alt, pärasoolest või kaenla alt. Digitaalsetel termomeetritel on sensor kraadiklaasi otsas, seega jälgi, et see oleks nahaga korralikult kontaktis ja mõõtmisaeg oleks piisava pikkusega. Digitaalseid termomeetreid on nii pehme ja painduva kui jäiga otsaga. Kui mõõdad kehatemperatuuri pärasoolest või suust, siis pead meeles pidama, et sa ei unustaks seda kohe peale mõõtmist desinfitseerida. Mõistagi tuleb sul sagedasti puhastada ka termomeetrit, mida kasutad kaenla alt mõõtmiseks, eriti juhul, kui mõõdad temperatuuri erinevtel inimestel. 
Digitaalsete termomeetrite üks nõrk koht on nende tundlikkus elektromagnetväljale (mitmed meditsiiniseadmed, mobiiltelefonid jms). Sul tuleb ka jälgida, et ootamatult ei oleks patarei tühjaks saanud.  Kui sul on tõsine nikliallergia, siis võid valida digitaalse termomeetri, mille ots on kullatud. 

Digitaalne termomeeter
 

 

Kõrvatermomeetrid
Infrapunatermomeetrid, mis mõõdavad temperatuuri kõrvas. Selle termomeetri kasutamisel loe kindlasti kasutusjuhendist, kui sügavale kõrva tuleb see termomeeter panna. See mõõtmisviis eeldab, et laps püsib korralikult paigal ega siple. Mõõtmistulemused võivad erineda vastavalt sellele, kui sügavale kõrva termomeetri otsik on pandud. Ebatäpse tulemuse võid saada ka siis, kui kõrvas on liiga palju vaiku. Selle termomeetri eeliseks on võimalus järjestikuste mõõtmiste puhul vahetada kiiresti kõrvaosa otsikuid, mis vähendab pidevat desinfitseerimisvajadust. 

 

Otsmikutermomeetrid
Nagu nimi ütleb, siis mõõdavad need kehatemperatuuri otsmikult, kuid tööpõhimõttelt on need enamasti kontaktivabad ehk infrapunatermomeetrid. Need termomeetrid kasutavad infrapunatehnoloogiat ning kehatemperatuuri mõõtmiseks tuleb nad panna oimuarteri juurde – nad loevad peast lähtuvat infrapunakiirgust. Neid ei peeta nii usaldusväärseteks kui digitaalseid termomeetreid. Tavaliselt on mõõtmiseks vajalik aeg suhteliselt lühike ehk siis tulemuse saad kiiresti. Samas võib tulemus olla ebatäpne, kui mõõtmispiirkonas on ohtralt kreemi (ka nt jumestuskreemi), higi või on otsiku ja naha vahele jäänud juuksed. Seega peaks nahk mõõtmispiirkonnas olema võimalikult puhas ja kuiv. Samuti ei tohiks seda termomeetrit kasutada juhul, kui isik on äsja õuest tulnud või lõpetanud treeningu – sel juhul tuleks oodata vähemalt 10-20 minutit. 

 

 

Kontaktivabad termomeetrid ehk infrapunatermomeetrid 
Mõõtmiskoha järgi on need enamasti otsmikutermomeetrid. Mõõtmistulemuse saamiseks kulub tavaliselt 3-10 sekundit.  Sageli saab mõõta ka ümbritsevate esemete temperatuuri (nt piim piimapudelis, temperatuur vankris vms). Tavaliselt on neil mitme mõõtmise mälu, automaatne väljalülitus ja taustavalgus, mis teeb mõõtmise mugavaks ka öösel. 

Kontaktivaba termomeeter T-Plus
Rossmax kontaktivaba termomeeter Klientide lemmik!

 

 

Lutt-termomeetrid
Tavaliselt kasutatakse vanemate kui kolmekuuliste imikute kehatemperatuuri mõõtmiseks. See mõõtmisviis eeldab täpse mõõtmistulemuse saamiseks, et laps püsib rahulikult, ei hinga kraadimise ajal liiga palju läbi suu ja hoiab lutti suus vähemalt paari minuti jooksul. 

 

Ühekordsed ribatermomeetrid
Need näevad välja justkui testribad – enamasti pikad kitsad plastikribad, millele on mõõtejoon peale kantud. Nad ei ole kuigi usaldusväärsed ja mõõdavad enamast naha enda temperatuuri. Kasutatakse enamasti otsmikul.

 

Basaaltermomeetrid jm termomeetrid

Basaaltermomeeter on samuti kehatemperatuuri mõõtmiseks, kuid mitte tavaliste nö külmetushaiguste puhul. Basaaltermomeeter annab infot ovulatsiooni toimumisaja kohta.

 

Soovitused termomeetri valimisel

1. Soovitame valida kas digitaalse, kontaktivaba või vedeliktermomeetri (elavhõbedavaba termomeetri) vahel. 

2. Mõistlik on koduapteegis hoida kahte tüüpi termomeetrit. Kuigi kontaktivaba termomeeter on usaldusväärne ja väga mugav, võib tema patarei olla olulisel hetkel tühi (patarei võib tühjaks saada ka digitaalsel termomeetril). Seepärast on hea, kui sul on varuks ka mõni tavaline vedeliktermomeeter, mis ei vaja patareisid. 

3. Kui pead eelkõige kraadima imikut, väikelast või puudega inimest, on kõige mugavam kontaktivaba termomeeter (nt Rossmax HA 500, T-Plus, Microlife NC200 vm) - see on kõige kiirem.

4. Nakkushaiguste puhul on samuti parim kontaktivaba termomeeter. Kui kasutad digitaalset või tavalist termomeetrit, ära unusta peale igat kraadimist seda korralikult desinfitseerida.

5. Vali, kuskohast termomeetri ostad. Turul on palju sertifitseerimata ja kontrollimata termomeetreid, seega vali usaldusväärne müüja. 

6. Kuigi kehatemperatuuri mõõtmine tundub olema nii lihtne asi, loe ikka kasutusjuhendit ka!

 

Mida kehatemperatuuri mõõtes veel peaksid teadma?

Peale söömist ja toidu närimist jääb temperatuur suus umbes 20 minutiks umbes 0,3°C kraadi kõrgemaks. Kuumad joogid mõjutavad tulemust veelgi rohkem – temperatuur tõused suus 0,6 – 0,9 °C kõrgemaks 15-25 minuti jooksul. Isegi sigarett võib mõjutada suust mõõtmisel saadavat temperatuuri 30 minuti jooksul. 

(1) https://www.sciencedirect.com/topics/nursing-and-health-professions/thermometer
 

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.