Kas kasutada käte antiseptikut või pesta käsi?

Postitatud 26/05/2020 - 13:08

desinfitseerimisvahend käteleKas ma peaksin eelistama käte antiseptikut või pesemist vee ja seebiga?

Tegelikult on käte pesemine seebi ja veega A ja O. Seep ja vesi aitavad kätelt eemaldada ka nähtavat mustust, mitte ainult baktereid ja viirusi. Kätepuhastusvahendist ei ole kuigi palju abi, kui käed on väga määrdunud - mullased või õlised. Vahend lihtsalt ei suuda tugevast mustusekihist läbi tungida. Kui sul aga seepi ja vett käepärast ei ole, siis pead kindlasti käsi puhastama spetsiaalse desinfitseerimisvahendi abil. 

 

Miks tasub väikest kätepuhastusvahendit ise kaasas kanda?

Väidetavalt kasutavad mõned vastustustundetud kaupluse- või kontoriomanikud ühiskondlikes kätepuhastusjaamades kahtlase päritoluga vedelikke, mille puhastusomadustes ei või kindel olla. Seepärast soovitame me hoida ühte väikest pudelit käekotis, mantlitaskus  - see onaalati käepärast. Pane üks ka veel autosse ja hoia töö juures laua peal - kui tahad väga nätsu või kommi suhu pista, kuid käsi pesta pole parasjagu võimalik, aitab väike kätepuhastusvahend hädast välja. 

 

Mis on antiseptik? Mis on desovahend või desinfektant? Ühel asjal mitu nime?

Kas pole tähtsust, mis värvi on kass, peaasi, et ta hiiri püüab? Võõrsõnade leksikon ütleb, et antiseptik on antiseptiline aine nahapinnal, haavades ja kehaõõntes olevate mikroobide hävitamiseks.  Desinfektant on desinfitseeriv aine, mida kasutatakse haigust tekitavate mikroorganismide hävitamiseks ruumides instrumentidel või naha pinnal. Kätele paned antiseptikut, lauda puhastad desinfektandiga

 

Kas ma võin käte puhastamiseks kasutada hoopis viina? 

Esiteks on sul vaja kanget viina - 40% viin pole kahjuks piisavalt tõhus. Käte puhastamiseks sobib vahend, mille alkoholisisaldus on vähemalt 60%! Kuid liiter 80% viina maksab umbes 30 eurot. Kätepuhastusvahendi puhul algab liitri hind umbes15-17 eurost. Viina puhul on probleemiks ka see, et ta on liiga vedel ja aurub kätelt liiga kiiresti. Nii kiiresti, et see väga tõenäoliselt ei jõua viirust või bakterit tappa. Nimely vajab antiseptik oma mõju avaldamiseks vähemalt 30 sekundit. Antiseptikutel on seepärast koostises lisaained, mis kas tõstavad vahendi tõhusust või muudavad aeglasemaks vahendi aurustumise.

 

Kas antiseptikul ja antiseptikul on vahe?käte antiseptik Sani

Jah. Vahe on kasutatud komponentides, nende puhtuse või kvaliteediastmed, värvis, lõhnas jne. Aga eelkõige usaldusväärsuses. Parematel kätepuhastusvahendite tootjatel on ette näidata testide tulemused, mis kinnitavad vahendi tõhusust ja viirust või baktereid hävitavat toimet: neid-ja-neid baktereid hävitas 100%, neid-ja-noid viiruseid 100%. 

 

Millised on enamlevinud vead käte antiseptiku kasutamisel?

  • Sa ei kasuta piisavat kogust. Kui vahend on pumbaga pudelis, siis pead seda ka pumbatäie panema. Enamasti peetakse vajalikuks koguseks 3 ml (nt Chemisepti Hand Des vahendi puhul), aga loe igal juhul kasutusjuendit. Kui sa silma järgi ei oska hinnata, kui palju on 3 ml, siis teelusikas on umbes 5 ml. Kui silmamõõt veab alt, siis tea, et 30 sekundi jooksul ei peaks 3 ml vahendit jõudma kätelt veel täiesti kaduda või kuivada.
  • Sa ei lase vahendil kätel piisvalt kaua olla – enamik vahendeid vajab toime avaldamiseks 30 sekundit aega;
  • Kui kätel on liiga palju nähtavat mustust (nt käed on õlised, mullased), siis võib see mustus blokeerida antiseptiku – st vahend ei jõua üldse korralikult naha pinnani, et seal mõju avaldada. Pese kõigepealt käed ja seejärel kasuta antiseptikut.

 

Mis on käte antiseptikute koostises?

Kõige levinumad on alkoholipõhised puhastusvahendid, mis sisaldavad enamasti mitut allpool nimetatud komponenti.

Alkohol. Paljudes kätepuhastusvahendites kasutatakse etanooli ehk etüülalkoholi ehk piiritust, mis pikemat tutvustust ei vaja. Alkoholi on vaja tema viiruseid ja baktereid hävitava mõju tõttu. Osad kätepuhastusvahendid kasutavad ka veel isopropüülakoholi, mis on mõnevõrra tugevama lõhnaga. Muide, kätepuhastusvahendi lõhn sõltub päris palju alkoholi tootmiseks kasutatud toormaterjali tüübist ja kvaliteedist. Seepärast on mõnel vahendil väga ebameeldiv puskari lõhn, mida tootjal pole õnnestunud varjata ka terve assortii lõhnaainete lisamisega. 

Vesi. 

Glütseriool ehk glütseriin on värvitu, lõhnatu, viskoosne aine, mis on väga laialt levinud toidu-, ravimi- ja hügieenitööstuses tänu oma niisutavale ja pehmendavale toimele. Seda leidub köhasiirupist nahahooldustoodeteni.

Pantenool või mõni muu nahka pehmendava või niisutava toimega vahend

Vesinikperoksiid ehk vesinikülihapend on värvuseta desinfitseerivate omadustega vedelik.

Harilik aaloe ehk aloe vera, mis on tuntud ravimtaim ona niisutavate, põletust leevendavate jm heade omaduste tõttu.

Värv- ja lõhnaained. Näiteks linalool, tsitraal, tsitronnelool, geraniool jt. Eeterlikke õlisid lisatakse kas etanoolilõhna maskeerimiseks või tootele lihtsalt meeldiva aroomi andmiseks.

 

Kas antiseptikud kuivatavad nahka?

Alkoholil on tõepoolest nahka kuivatav ja ärritav toime. Seepärast ongi käte antiseptikute koostisse lisatud nahka hooldavaid koostisosi. Kui oled kätele antiseptikut kandnud, lasknud sel 30 sekundit mõjuda, siis võid protseduuri lõpetuseks kanda kätele ka head kätekreemi. Näiteks on meie tõeliseks lemmikuks saanud see kätekreem!

 

Kas sinu jaoks on oluline ka see, mis pakendist edasi saab?

Paljud kliendid on eelistanud seeõttu valida käte antiseptiku, mis on ümbertöödeldavas alumiiniumpakendis - näiteks Sani+ käte antiseptik

 

Kui oluline on sinu jaoks käte antiseptiku kasutusmugavus? 

Korgi vahelt välja immitsev geeljas kätepuhastusvahend või raskelt avanev kork võtab ilmselt ka kõige pühendunumal vahendi kasutajal tuju ära. Kui valid kätepuhastusvahendit, siis vaata, kui turvaliselt seisab kork peal ja kui kerge on seda avada. Võid valida ka pihustiga kätepuhastusvahendi (nt Sani+), mille kasutamiseks vajutad vaid korgile ja ongi kõik. 

Vaata meie e-poes kõiki desinfektante ja antiseptikuid

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.