Kaalust alla! Kas õnnestumise tagavad mõistus või tunded?

Postitatud 30/05/2017 - 10:09
 
2011. aastal USAs läbi viidud toitumise ja tervisealane uuring näitas, et 77% ameeriklastest on kaalust allaigal ajahetkel käes nö kaalust alla projekt – nad üritavad kas kaalu kaotada või takistada kaalus juurde võtmist. Kõigist pingutustest hoolimata on aga peaaegu 70% ameeriklastest ülekaalulised või rasvunud.
Paraku pole teada, kui paljudel eestlastel on pidevalt käes oma kaalust alla projekt, kuid arvestades fakti, et Eestis on üle poole elanikest ülekaalulised või rasvanud, pole lõpptulemus sugugi palju parem.
 
Miks on kaalust alla võtmisel harjumuste muutmine nii raske?
 
Hoolimata sellest, et me teeme teadlikult otsuse oma harjumusi muuta ja hakata paremini toituma või kaalust alla võtma, vajuvad mõne aja pärast enamik meist oma vanade harjumuste juurde tagasi. Selle põhjuseks on asjaolu, et me usume, et meil on suurem kontroll oma käitumise üle kui meil seda tegelikult on. Näiteks piiravad stress, ärevus ja/või sõltuvusprobleemid meie teadlikku kontrolli oma valikute üle. Lisaks mõjutavad meid ümbritsevad reklaamid, teiste inimeste käitumine, aju biokeemia, harjumused jne. Tundub, et meie arengutasemelt vanem ja lihtsam emotsionaalne aju on meie noorema ja nö ratsionaalsema aju suhtes kontrollipositsioonil. On see lootusetu mäng, kui meie tegevust juhivad meile endile märkamatult pigem emotsioonid kui mõistus?
 
Tegelikult mitte. Jah, meil kõigil on eristuv emotsionaalne stiil ja me vastame emotsionaalsetele päästikutele isemoodi. See emotsionaalne stiil peegeldab kindlaid ajutegevuse mustreid, kuid ajul on võime muutuda vastusena meie mõtetele ja kavatsustele. See tähendab, et meie emotsionaalne stiil võib elu jooksul muutuda, kas siis juhuslike kogemuste või sihipäraste pingutuste kaudu. 
 
 
Kaalust alla projekt – loe, millised 5 olulist soovitust aitavad sul edukas olla.
 
1. Kuna emotsioonidel on suur jõud, siis sinu soov kaalu kaotada peab tulema südamest, mitte mõistusest. Mis sind tegelikult motiveerib? Sa kindlasti ei pea oma kaalulangetusteekonnal kaua vastu, kui sinu ainukeseks motivaatoriks on kaine soov kaloreid kokku arvutada. Tõenäoliselt motiveerib sind näiteks hirm mitte olla olemas oma laste jaoks? Jääda parandamatult haigeks? Kaotada liikumisvõime? Tavaliselt motiveerib inimest tugevamalt midagi negatiivset – näiteks kaotushirm, hirm millestki ilma jääda. Kui sa kaalu ei kaota (või ei suuda kaalutõusu pidurdada), siis mõtle - mida kardad sina kaotada?
 
2. Kaalust alla projekt nõuab enesedistsipliini. Enesedistsipliin on nagu lihas – kui sa seda ei treeni, on see nõrk. Muutused ei sünni seepärast, et sa lihtsalt tahad, et need sünniks – tahtmisest ei piisa. Muutus sünnib vaid siis, kui oled suutnud samm sammu haaval kiusatustest üle saada. Iga „ei“ ütlemisega muutub treenitumaks ja tugevamaks ka sinu tahtejõud. Oskus „ei“ öelda paraneb ajaga ja muutub mugavamaks – leia oma esimeste „ei“-de puhul tuge kasvõi sellest asjaolust. 
 
3. Kaalust alla projekt sai tagasilöögi? Kui sadulast maha kukud, roni tagasi ehk teisisõnu – ära anna alla ja õpi oma vigadest. Proovi aru saada, mis põhjusel valesti käitusid ja mida sellest õppida saad, et järgmises samalaadses olukorras õigesti käituda. Üks või kaks tagasilangust ei ole veel põhjus end läbikukkunuks kuulutada – no kukkusid korra, mis siis. Võta seda kui õppimisvõimalust ja liigu edasi. Ära nuhtle end seepärast. Kindlasti ära unusta end kiita olukordades, kus suutsid teha õige otsuse ja õigesti käituda- õnnestumiste eest enda kiitmine on vähemalt sama oluline kui ebaõnnestumistele näkku vaatamine. 
 
4. Kaalust alla projekt vajab kindlat seljatagust – pere, sõbrad või kolleegid. Sa ei saa kõigega ükski hakkama  - meid mõjutavad inimesed meie ümber rohkem, kui me seda endale tunnistada tahame. Ümbritsevate inimeste emotsionaalne tugi on kaalu lagetamisel väga oluline, kuid ära unusta, et nad ei pruugi osata seda ise pakkuda enne, kui sa seda neilt ei palu. Sa ise tead kõige paremini, mis sind aitab, nii et anna sellest neile märku.  Ja kui sinu ümber on saboteerijaid, kes vähendavad su saavutusi või pakuvad sulle toite või tegevusi, mida sa ei tohiks endale lubada, siis väldi neid.
 
5. Jäta menüüst välja või vähenda oluliselt suhkrurohkeid ja rasvaseid toite. Kas sa tahaksid proovida süüa korraga ära paki ilma suhkruta(!) vahustatud koort? Üle lusikatäie ilmselt ei taha, eks. Aga proovi siis ära süüa 5 lusikatäit suhkrut korraga? Ei taha? Aga sega suhkur ja koor segamini ja pakk magusat vahukoort kaob ilmselt nii mõnelgi nagu niuhti (vahukoore asemel võid ette kujutada ka jäätist, kreemi või muud rasva ja suhkru segu). Me oleme loodud armastama sellist kombinatsiooni – füüsiliselt. Kuid harjumus premeerida või lohutada end kommi või muu sellisega on omandatud käitumine emotsionaalsel tasandil. Seega mõtle läbi oma käitumine stressiolukordades – kas on mingi oht, et „premeerid“ end vale toiduga? Ja kui sa tead, et see on vale, siis kas see ikka on tõeline preemia?
 
 
Kaalust alla projekti muutuste jaoks pole kahjuks olemas suurt sinist tabletti. Või väikest pudelit võluvedelikuga. Meie emotsionaalsed väärtused määravad ära, milliseid valikuid me teeme. See, mida me südamest igatseme, on meile sel teel kõige paremaks kompassiks.
 
 
Oleme kokku pannud valiku toodetest, millest oma kaalust alla projektis võiksid abi saada. Paljud tooted on kuni 50% soodsamad, nii et kliki siia!

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.