7 enamlevinud väidet, millega õigustatakse HIV testi tegemata jätmist

Postitatud 27/03/2018 - 20:04

Sageli lükkavad inimesed ebameeldivaid ülesandeid, käike või olukordi edasi, sest hirm ootamatuse või ebameeldiva tulemuse ees on suur. Panime kirja 7 enamlevinud väidet, millega inimesed kipuvad õigustama seda, et nad HIV testi ei tee.

ENAMLEVINUD VÄITED MEIE VÄIDAME

Minu tutvusringkonnas (sekspartnerite hulgas) pole minu teada kellelegi HIVi - me oleme ometigi korralikud inimesed;           

HI-viirusega võib nakatuda igaüks. HIV ei küsi su haridustasemest, elukohast, ametist, soost ega seksuaalsest suundumusest. Enim nakatunuid on viimasel ajal diagnoositud just nö tavaliste inimeste hulgas ja see trend kahjuks jätkub. Kahjuks on levinud valearusaam, et HIV levib ainult kitsaste riskirühmade hulgas (näiteks prostituudid, süstivad narkomaanid). Riskikäitumine (nt kondoomita seksuaalvahekord) seab kõik inimesed ohtu. HI-viirusesse nakatumine ei küsi sellest, kes sa oled, vaid sellest, kuidas sa käitud. 

Näiteks on Soomes tuvastatud, et enamik HI-viirusega nakatunuid on saanud viiruse turismireisilt, 20% nakatunutest said selle reisilt Taimaale.

Ma ei võta seksuaalelus suuri riske või teen seda väga harva - mul ei saa seega HI-viirust olla;                        

HIV kiirtest tuleb teha igal juhul siis, kui sul on olnud kasvõi üks kaitsmata vahekord (vaginaalne, anaalne või oraalne) või otsene kokkupuude võõra isiku verega. Testi peaksid tegema ka enne seda, kui soovid partneriga loobuda kondoomide kasutamisest

Parem on mitte teada, et mul on HIV, kuna see võiks kahjustada mu suhet partneriga/ sõpradega/ pereliikmetega/ töökaaslastega. Mul oleks väga häbi.

HIV diagnoosi tuleks suhtuda nagu tavalisse kroonilise haiguse diagnoosi, sest õigel ajal alustatud ja õige ravi puhul võid elada aktiivselt ja tervena normaalse eluea, mille saad veeta oma lähedaste ja sõpradega.

 

Ma ei armasta süste/torkimist/ei talu verd vms;

Testi tegemisest saadav kasu kaalub kindlasti üles paariminutilise hirmu. Süstlanõel on väga peenike ja torge pole oluliselt valusam sääsehammustusest. Testi jaoks läheb vaja vaid väga väike tilk verd. Kui sa ise kodus kiirtesti teha ei suuda, lase end kontrollida perearsti juures või HIV testimispunktides.

Ma ei taha teada on nagu on;

Soovitame pöörduda mõnda HIV testimiskabineti, tugirühma või psühholoogi poole, kus saad oma küsimustele vastused ja vajadusel ka nõustamist. 

Kui ma saan teada, et mul on HIV, on mu elu otsas ja kiire ning piinarikas surm on vältimatu.

HIV on tänapäeval krooniline haigus, mida on võimalik ravimitega kontrolli all hoida. Varane diagnoosimine on kriitilise tähtsusega – mida kauem on HI-viirus diagnoosimata, seda rohkem see sinu organismi kahjustab. Olemasolev ravi pärsib viiruse paljunemist ja vähendab immuunsüsteemi kahjustumist. Õigel ajal alustatud ja õige ravi puhul võid elada aktiivselt ja tervena normaalse eluea, mille saad veeta oma lähedaste ja sõpradega.

Mul ei ole tüüpilisi HIV nakkuse sümptomeid;

Haiguse kulg sõltub sellest, kellelt on nakkus saadud, millise viirusetüübiga on tegemist ning inimese üldisest tervisest. Nakatumisele järgneb keskmiselt 2-3 nädala pärast HIV-nakkuse äge faas, mis osal inimestel võib kulgeda ilma sümptomiteta (osal tekivad tavalise viirusnakkuse sümptomid). Sellele järgneb asümptomaatiline (varjatud kulgemise) faas, mis võib kesta aastaid (keskmiselt 2-10 aastat). Sel perioodil võib inimese tervis püsida normaalsena ja vaevused võivad olla vaevumärgtavad. Kui sul on vähimgi kahtlus, siis tasub teha HIV kiirtest

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HIV testi tegemiseks on tänapäeval palju võimalusi. Kõige lihtsam variant on osta e-poest HIV kiirtest (testi võid osta anonüümselt) ja teha testi privaatselt kodus. Soovi korral võid külastada ka HIV testimiskabinette, paluda testi teha perearstil, günekoloogil või meestearstil. Kuid vähimagi kahtluse korral ei ole ükski argument piisav, et jätta HIV test üldse tegemata. 

Pea meeles, et:

  • 6 nakatunut 10st sai HIV seksuaalsel teel;
  • HI-viirusesse nakatuvad kõige enam just nimelt tavalised inimesed (mitte enam narkomaanid jt);
  • 79% nakatunutest Eestis on 25-50aastased;
  • Eesti on endiselt suurima nakatunute arvuga riik Euroopas;

Osta HIV kiirtest siit!

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.