Kas inhalaator on imevahend?

Postitatud 21/02/2018 - 19:28

Inhalaator on hea abimees, kui sul on köha, larüngiit, kopsupõletik, bronhiit või ka põskkoopapõletik. Ning ka siis, kui sind vaevab allergia. Eriti tänulikud on inhalaatorile tavaliselt väikeste laste vanemad – nimelt haigestuvad väikelapsed ülemiste hingamisteede haigustesse 5-8 korda aastas. Millist abi võid inhalaatorilt oodata?

Inhalaatori tööpõhimõte 

Inhalaatori kasutamineInhalaatoris muudetakse veeauru või veeauru ja ravimi osakesed koos hästi väikseseks ja seetõttu jõuavad nad sügavale hingamisteedesse. Inhalaatorist tulev aur ei ole kuum nagu sageli arvatakse, vaid jahe. Jahe aur jõuab hingamisteedesse, seal olev sekreet vedeldub ja seda on kergem välja köhida või nuusata. Köha puhul on hingamisteed kuivaks muutunud ning kui inimesel on lisaks ka nohu, siis kipub ta hingama läbi suu - mistõttu kuivavad limaskestad veelgi rohkem. Inhalaator viib limaskestadeni rohkem niiskust, seetõttu alaneb hingamisteedes paistetus või turse, väheneb ärritus ja enesetunne paraneb.

 

Mida inhalaatorisse panna?

Tavalise, enamasti viiruse poolt põhjustatud köha puhul ongi inhalaatori roll tavalise füsioloogilise lahuse kasutamisel pigem enesetunnet parandav. Kui inhalaatoris ravimit ei kasuta, siis on tegemist sümptomite leevendamise ja enesetunde parandamisega, mitte sõna otseses mõttes raviga. Kui aga lisada inhalaatori ravimikambrisse ka ravim, siis on seadme mõju veelgi tõhusam.

Enamasti kasutatakse inhalaatorites 0,9% naatriumkloriidi lahust (NaCl) ehk nn füsioloogilist lahust (meie e-poes vaata Humeri füsioloogiline mereveelahus). Sellele lahusele võib siis lisada arsti poolt soovitatud ravimit.

Inhalaatori üheks suurimaks eeliseks on kõrvaltoimete puudumine. Igal ravimil, ükskõik kui tavalisel, võib esineda kõrvaltoimeid. Kui inhalaator on täidetud füsioloogilise lahusega, siis on selle kasutamine täiesti kõrvaltoimetevaba. Ning inhalaatorit võib kasutada päeva jooksul mitmeid kordi. 

 

Milline inhalaator valida? Kompressorinhalaator versus ultraheliinhalaator versus võrktehnoloogiaga inhalaator

  • Kuni viimase ajani on koduseks kasutamiseks soovitatud enamasti kompressorinhalaatoreid, kiwi inhalaatoreelkõige nende tõhususe pärast. Selle tehnoloogia puhul tekitatakse veeaur kokkusurutud õhu joaga, mis siis ravimi kasutamisel haarab endaga kaasa ka ravimiosakesi.
  • Mõnda aega olid turul levinud ka ultraheli inhalaatorid. Kuigi vaiksed, ei sobi need inhalaatorid sageli nt hormoonide manustamiseks. Ultraheliinhalaatoreid on üldiselt mõnevõrra tülikam kaustada, kuna tal on kaks kambrit, millest ühte pannakse destilleeritud veis ja teise füsioloogiline lahus (või ravim).
  • Kuid juba mitmeid aastaid on turul olnud uuel tehnoloogial põhinevad inhalaatorid ehk võrktehnoloogiaga inhalaatorid, mis kasutavad nn võrktehnoloogiat ja ühendavad endas kompressor- ja ultraheliinhalaatorite parimad omadused. Võrktehnoloogia puhul tekib veeaur, kui üliväikeste ja ülitihedalt paiknevate aukudega võrk vibreerib ja vesi ning ravimid tulevad imepeenikeste tilkadena läbi selle. Ultraheli- ja võrkinhalaatorite eeliseks on auruosakeste väga ühtlane suurus – nii jaotub ka selles olev ravim ühtlasemalt. 
  • Võrktehnoloogiaga inhalaatorid on enamasti patareitoitel, mis teeb nende kasutamise äärmiselt mugavaks reisil, koolis, lasteaias jm. Loomulikult tähendab "juhtmevabadus" ka seda, et seda saad mugavalt kasutada diivanil või voodis. Enamikel ultraheli- ja võrkinhalaatoritel on siiski ka võimalus ühendada seade vooluvõrku. Ka on nii ultraheli- kui võrkinhalaatorid praktiliselt hääletud. Kompressorinhalaatorite üheks suurimaks puuduseks on nende tugev müra, mida just väikesed lapsed kõvasti pelgavad ja seetõttu sageli keelduvad seadet kasutamast. 

Pööra inhalatori ostmisel tähelepanu ka lisavarustusele ja järgmistele tehnilistele näitajatele.

  • Enamikel inhalaatoritel on kaasas nii lapse kui täiskasvanu maskid (vaata inhalaatorite võrdlustabelit siit). Kuid imiku puhul on kasu kindlasti ka XS suuruses maskist ehk imiku maksist (nt KIWI inhalaatoril on see olemas, paljudel teistel mitte).
  • Jälgi ka seda, kas on inhalaatoril on olemas ravimikamber – mõnel odavamal inhalaatoril seda ei pruugi olla ja seetõttu ei saa sissehingatavale aurule ravimeid lisada.  
  • Veel üks tehniline näitaja, mida võiksid jälgida on, pihustatavate osakeste suurus, mida mõõdetakse mikronites ja leiad selle enamasti tähistusega MMAD. Mida väiksem on see number, seda sügavamale auru- ja ravimiosakesed pääsevad. Osakesed suurusega (> 10 µm) ei jõua ninast kaugemale, 5–10 µm osakesed filtreeritakse ninas ja ninaneelus ning 1–5 µm osakesed pääsevad juba ka alumistesse hingamisteedeni (sobiv nt bronhiidi puhul). 

Võrktehnoloogiaga inhalaatorid on oma tõhususelt muutunud paljudest kompressorinhalaatoritest paremakski, kindlasti on neid mugavam kasutada tänu sellele, et  nad väikesed, väga kerged ja vaiksed. Omron MicroAir U100 on lisaks KIWI inhalaatorile parim näide uue põlvkonna inhalaatoritest.

 

Kas inhalaatorit tohib kasutada siis, kui laps magab?

Inhalaatori kasutaminePaljud lapsed kardavad kompressor-tüüpi inhalaatorist tulevat müra, mistõttu ongi ainuke võimalus seda seadet kasutada siis, kui laps magab. Seetõttu on äärmiselt populaarsed inhalaatorid, mis on praktiliselt hääletud (nt KIWI, Omron MicroAIR U100). Kiwi oma lapsesõbraliku värvilise korpusega ja hääletu töötamisega on tõestanud, et ta on nii laste kui emade lemmik.

Omron MicroAir U100 on mõeldud töötama mistahes asendis, mistõttu on teda mugav kasutada ka magava lapse puhul. Keerake laps külili ja pange inhalaator tema ette tööle. Kuna magava lapse hingamine on pindmine ja inhalaator on lapsest mõnevõrra eemal, ei jõua nii palju auru hingamisteedesse kui ärkvel oleva lapse puhul ja maski kasutades, kuid seetõttu on inhaleerimisaega võimalik pikendada.  Kindlasti ei tohi inhalaatoriga last jätta üksi – eriti imikut! 

 

Inhalaatori hooldamine

Inhalaatorit tuleb peale igat kasutamist puhastada! Võta seade osadeks ja loputa hoolikalt destilleeritud veega - see on võrktehnoloogiaga inhalaatori puhul eriti oluline. Peale pesemist kuivata õrnalt või lase puhtal räitkul õhu käes kuivada (loe täpsemalt kasutusjuhendist).  

 

Kas inhalaator on ainult laste jaoks?

Üldse mitte. Ka täiskasvanutele mõjub ta hästi nii köha-nohu kui bronhiidi puhul. Ja mõelge sellele - kui tarvitate ravimeid, peavad need läbima seedeelundkonda, maksa ja neere. Inhalaatori toime aga on paikne, ei kurna muid organeid ja ka toime on kiirem.

Inhalaatorist on abi ka siis, kui toas on õhk väga kuiv. Itaalias on inhalaator väga paljudel täiskasvanutel üsna igapäevane abivahend just õhukuivusest tingitud vaevuste leevendamiseks. Ka tavaline õhuniisuti on kuiva ruumi puhul hea abiline, kuid suuremas ruumis hajub tekitatud niiskus laiali. Inhalaator suudab õhuniiskust koondada ja seetõttu on mõju kiirem ja tõhusam. Kui tahad inhalaatorit kasutada täiskasvanul, siis jälgi, et seadmega oleks kaasas ka täiskasvanu mask või osta see ise juurde (Tervisetestid.ee e-poes on iga seadme juurde märgitud, kas kaasa tuleb ka täiskasvanu mask).

 

Mis vahe on inhalaatoril ja nebulisaatoril?
Mitte mingit. Heal lapsel mitu nime.

 

Kas inhalaatorit võib kasutada ka allergia puhul?

Otse loomulikult! Loomulikult on iga allergiku tundlikkus allergeenidele erinev ja sageli ei ole võimalik ilma retsepti- või käsimüügiravimiteta hakkama saada, kuid inhalaator parandab enesetunnet ka allergia puhul. Limaskestade turse väheneb, sekreeti on kergem välja köhida või nuusata.

 

Kas inhalaator on siis imevahend?

Arvestades seda, et inhalaatoril puuduvad kõrvaltoimed, sobib nii lastele kui täiskasvanutele, hoolika hoidmise korral peab seade vastu aastaid ning kasutamisel on leevendus praktiliselt kohene - siis pole ta just väga kaugel imevahendist, eksju!

Sisesta oma e-mail ning saad 5% allahindlust järgmisel ostul. Liitu meiega, et olla kursis meie terviseuudiste ning sooduspakkumistega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.