Õhuniisutaja? Usu meid, sul läheb seda vaja!

Postitatud 12/02/2019 - 17:36

Õhuniisutaja - mis see siis on? Tegelikult on õhuniisutajal petlikult üheülbaline nimetus. Justkui teeks ta toaõhu niiskeks ja õhuniisutajadolekski kõik. Aga mõtleme kaugemale!

Meie tervisele meeldib, kui õhuniiskus on vahemikus 35-55%. Uutes hoonetes või liiga hoogsalt umbseks renoveeritud majades võib õhuniiskus olla isegi alla 20%. Sellisel juhul nina ja neel kuivab, võib esineda kuiva silma sündroomi, tekkida võib ärritusköha ning ka allergikutel on halb olla. Kas siis ei võiks akna lahti teha? Võib küll, see on isegi kasulik. Külm välisõhk aitab minema kihutada viiruseid ja toob tuppa mõnusa värske õhu. Kuid pakaselises välisõhus on niiskust veelgi vähem ja tuuluta palju tahad, toaõhu niiskus sellest ei tõuse.

Mõned tüüpilised kuiva toaõhu poolt põhjustatud sümptomid

  • Kuiv nahk ja/või huuled
  • Ninaõõs, kurk kuiv ja/või ärritunud
  • Kuiv köha või ärritunud häälepaelad
  • Ninaverejooks, peavalud vm

Kas tead, et õhuniisutaja üle võivad olla õnnelikud ka lemmikloomad, toataimed ja isegi antiikmööbel, kui sul seda juhtub olema? Parajalt niiske toaõhk meeldib neile kõigile ning tuleb nende tervisele kasuks.  Õige niiskusega toaõhus esineb isegi tülikat staatilist elektrit vähem!

Uuringud on näidanud, et kodudes, kus õhuniiskus on 40-60%, on väiksem gripiviiruse kontsentratsioon*! Õhuniisutaja tõttu püsib gripiviirus elujõuline lühema aja jooksul.

 

Õhuniisutajaid on erinevaid.

Õhuniisutajaid on nii kuuma kui külma auruga. Kuuma auruga õhuniisutajate suurim probleem on nende ohtlikkus, kui majas on väikesed lapsed. Külma auruga õhuniisutajad jagunevad omakorda kaheks. Ühtedel tekib aur ultrahelisagedusel töötava membraani abil, teistel  ventileerimise abil, kus protsessis osalevad spetsiaalsed filtrid või kettad.

Ultrahelitehnoloogiat kasutavad õhuniisutajad on enamasti hääletud, väga kerged ja lihtsad kasutada. Miks mitte kasutada ühte neist kodus ja teist kontoris, kui ka seal kipub kuiv õhk silmadele-neelule liiga tegema? Paned ühe väiksema õhuniisutaja laua nurgale seisma, täidad viiruseid peletava eeterliku õliga … ja su kolleegidki tänavad sind.

 

Õhuniisutaja + eeterlik õli =  abi saja häda puhul? Õhuniisutaja Humi Rainbow

See on nüüd küll vast liialdus, et eeterlike õlide kasutamisel õhuniisutajas saad abi saja häda puhul, kuid kaaluma peaksid seda kombinatsiooni kindlasti.

Kindlasti peaksid vahet tegema tavalisel aroomiõlil ja eeterlikul õlil. Eeterlik õli on vedelik, mis on saadud taime lehtede, varte, viljade, juurte, õite või muude osade töötlemisel – ehe ja naturaalne. Aroomiõlid sisaldavad enamasti kas sünteetilisi komponente või vaid paari protsendi ulatuses eeterlikke õlisid. Aroomiõlidest on tehtud väga mõnusaid lõhnakombinatsioone, mida saad kasutada toas lihtsalt hea lõhna tekitamiseks.

Viirushaiguste perioodil soovitatakse kasutada järgmisi eeterlikke õlisid: teepuuõli, männiõli, eukalüptiõli, piparmündiõli, nuluõli. Kui sul on aga probleeme uinumisega, siis võid abi saada lavendliõlist, kummeliõlist, bergamotiõlist ja melissiõlist.

 

Enne eeterlike õlide või aroomiõlide kasutamist loe kindlasti õhuniisutaja kasutusjuhendist, kuhu ja kuidas tohib eeterlikku õli panna.

Õhuniisutaja kasutamisel peaksid kindlasti seda hästi hooldama!

Niiskus on muidugi hea asi, kuid ainult kuni teatud piirini. Liigniiskes keskkonnas võivad hakata arenema hallitus ja bakterid. Ja puhastamata õhuniisutaja on nende jaoks sama hea kui inkubaator. Sa ju ei tahaks kõike seda sisse hingata?

  1. Ära jäta vett õhuniisutajasse seisma! Iga päev vaheta õhuniisutajas vett ja ära jäta seadet täis paagiga seisma. Kui sa ei plaani õhuniisutajat mõnda aega kasutada, tühjenda ja pese selle paak. Kui niisutajas on filter, siis hoolda ka seda vastavalt juhendile. Kui peale seismist võtad niisutaja uuesti kasutusele, pese kamber uuesti puhtaks.
  2. Puhasta õhuniisutajat korrapäraselt! Soovitame seda sul teha iga päev, kuid kindlasti mitte harvem kui iga 3 päeva järel. Kasuta seadme pesemiseks tavalist, võimalikult lapsesõbralikku nõudepesuvahendit, hõõru kambri seinu ja loputa hoolikalt.
  3. Kasuta destilleeritud vett! Sinu kraanivesi võib sisaldada erinevas koguses mineraale, mikroelemente jne. Ja mitte igas kraanivees leiduvate elementide kontsentratsioon pole su lapse kopsudele või masinale endale hea.
  4. Kui õhuniisutajal on filter, vaheta seda korrapäraselt – vastavalt kasutusjuhendile.

 

Kokkuvõte

Seda postitust lugesid sa umbes 5 minutit, jah? Selle jooksul hingasid sa:

  • 20-35 korda (inimene hingab keskmiselt 4-7 korda minutis).
  • umbes 30-35 liitrit õhku (istumise ajal hingab inimene keskmiselt 6-7 liitrit õhku minutis).

Oli see õhk õige niiskusega, hästi lõhnav, viirushaiguseid peletav või muidu meeldiv? Võib olla on aeg teha oma pere tervisele teene ja muretseda üks hea õhuniisutaja?

 

 

Vaata meie populaarsemaid õhuniisutajaid siit:

1. Õhuniisutaja Humi Rainbow 

2. Õhuniisutaja Medisana 

------

*Noti et al 2013Manikin experiment

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.