HIV kiirtest HI-viiruse tuvastamiseks

25.90 €
HIV kiirtest kodutest

HI-viiruse tuvastamiseks mõeldud kodus tehtav kiirtest - nn HIV kiirtest. Test tuvastab inimese veres antikehad, mis tekivad pärast nakkusohtlikku kokkupuudet nakkust kandva isikuga (nt kaitsmata seksuaalvahekord, süstla jagamine vm). Testi võib teha alles siis, kui nakkusohtlikust olukorrast on möödunud vähemalt 23 päeva ning ka negatiivse vastuse koral võiksid teha kordustesti 90 päeva möödumisel.

Mis on HIV?
Inimese immuunpuudulikkuse viirus (HIV) on patogeen, mis ründab ja surub alla immuunsüsteemi, mõjutades eelkõige valgeid vereliblesid. HIV võimalikud ülekandumisviisid on:

  • seksusaalne: seksuaalvahekordade kaudu, mis ei ole kaitstud tõhusa ennetusmeetodiga (nt kondoomid);
  • veri: süstalde jagamine, nakatunud vere vereülekanded;
  • vertikaalne: emalt ja imikule raseduse, sünnituse ja harvem rinnaga toitmise ajal.

Ilma teatud ravimeid võtmata nõrgendab HIV immuunsüsteemi, mis viib omandatud immuunpuudulikkuse sündroomini (AIDS).

Mis on AIDS?
AIDS näitab HIV-nakkuse kaugelearenenud kliinilist staadiumi. See on sündroom, mis võib tekkida HIVnakkusega inimestel isegi mitu aastat pärast nakatumist, kui immuunsüsteemi efektiivsus järsult langeb ja organism kaotab võime võidelda isegi kõige levinumate infektsioonidega. AIDS-i tekkimist saab ennetada retroviirusevastase raviga varases staadiumis.

HIV testi tööpõhimõte
HIV 1/2 SELF-TEST on enesetest , mis suudab täpselt tuvastada HIV-1 ja/või -2 vastaste antikehade olemasolu vereproovis. Kui vereproov sisaldab HIV-vastaseid antikehi, püütakse need testiga kinni, mis tekitab testjoone piirkonnas (T) punast värvi joone. Kui proov ei sisalda selliseid antikehi, ei teki testjoone piirkonda (T) punast värvi joont. Värvi puudumine testjoone piirkonnas (T) on võimalik ka siis, kui ringlevate
antikehade tase on allpool avastamispiiri, mille tulemuseks on valenegatiivsed tulemused, eriti HIV-1 rühma O puhul (HIV-1 rühma O levimus kogu maailmas: 1 %). Kontrolljoone piirkonnas (C) kuvatakse alati punane joon, mis kinnitab, et test on õigesti toiminud.
Pärast selle testi tegemist ei ole soovitatav teha ühtegi meditsiinilist otsust ilma esmalt arstiga nõu

Kui täpne on see HIV test?

Test on väga täpne. Hindamisaruanded näitavad:

  • tundlikkus 99,3% (95% CI: 98,2-99,7%),
  • spetsiifilisus 99,7% (95% CI: 99,2-99,9%),
  • üldine täpsus 99,6% (95% CI: 99,2-99,8%) võrreldes laboratoorse standardtestiga.

Miks peab nakkusohtlikkust olukorrast olema möödunud vähemalt 23 päeva enne, kui võin testi teha?

Kui sul on olnud nakkusohtlik vahekord, võib kuluda 23-90 päeva (nn aknaperiood) enne, kui sinu organismis tekivad antikehad,mida test suudab tuvastada.  IV 1/2 SELF-TEST ei ole mõeldud kasutamiseks hädaolukordades.

 

KÜSIMUSED JA VASTUSED HIV TESTI KOHTA
Ärge tehke meditsiinilisi otsuseid enne, kui olete oma arstiga nõu pidanud! 

KUIDAS HIV 1/2 SELF-TEST TÖÖTAB?
Test tuvastab spetsiifiliste antigeenide ja testribale paigutatud kolloidse kulla nanoosakeste abil inimese immuunpuudulikkuse viiruse 1 ja 2 (HIV-1/HIV-2) vastaste antikehade olemasolu.

KAS HIV 1/2 SELF-TEST SUUDAB AVASTADA MUID HAIGUSI?
Ei. HIV 1/2 SELF-TEST tuvastab ainult inimese immuunpuudulikkuse viiruse 1 ja 2 (HIV-1/HIV-2) vastaste antikehade olemasolu. HIV 1/2 SELF-TEST ei saa kasutada teiste sugulisel teel levivate nakkuste avastamiseks.

MIS ON HIV JA MIS ON AIDS?
HIV-positiivne olemine ja AIDSI saamine ei ole sama asi. HI-viirus ründab inimese immuunsüsteemi. Normaalsetes tingimustes kaitsevad immuunsüsteemi rakud organismi erinevate patogeenide, sealhulgas viiruste eest. Kuid HIV hävitab täpselt need rakud, mis peaksid organismi kaitsma. AIDS on ravimata HIV-nakkuse hiline tagajärg - väljakujunenud haigus.  HIV paljuneb ja kahjustab immuunsüsteemi kuni AIDSI tekkimiseni.

KAS TULEMUS VÕIB OLLA VALE?
Tulemus on õige, kui jälgid hoolikalt testi tegemise juhisedi.

Tulemus ei pruugi siiski olla õige, kui eksid testi tegemisel:

  • seade puutub enne kasutamist kokku teiste vedelikega;
  • kui vere ja/või lahjendi kogus pole piisav;
  •  kui süvendisse doseeritud tilkade arv on vale;
  • kui tulemuse lugemisaega ei järgita.

Valepositiivsed tulemused (test viitab valepositiivsele tulemusele, isegi kui HIV-vastaseid antikehi ei ole) võivad olla tingitud järgmistest teguritest:

  • Mycoplasma pneumoniae, Borrelia, C-viirushepatiit (HCV), Inimese T-lümfotroopne viirus (HTLV), Epstein-Barri viirus, tuumaantigeen (EBV:EBNA).
  • Väga kõrge antikehade kontsentratsiooniga proovide puudumise tõttu ei saa tootja välistada võimalust, et HIV1/2 vastaste antikehade väga kõrge kontsentratsioon vereproovis võib põhjustada valenegatiivseid tulemusi (test näitab valesti negatiivset tulemust isegi siis, kui HIV-vastased antikehad on tegelikult olemas).
  • Valenegatiivsed tulemused on võimalikud ka juhul, kui antikehade tase on allpool avastamispiiri, mis võib olla eriti oluline HIV-1 rühma O puhul (HIV-1 rühma O levimus kogu maailmas: 1 %). Valenegatiivse tulemuse peamised tagajärjed on: nõuetekohase ravi saamise hilinemine, viiruse edasikandumine teistele isikutele.

KUIDAS TÕLGENDADA TESTI, KUI TEST- JA KONTROLLJOONTE VÄRV JA INTENSIIVSUS ON
ERINEVAD?

Joonte värv ja intensiivsus ei ole tulemuste tõlgendamisel asjakohased. Tulemuse õigeks hindamiseks vaata jaotises „Tulemuste tõlgendamine” kirjeldatud viiteid ja kujutisi.

MIDA TULEKS TEHA, KUI TULEMUS ON POSITIIVNE?
Kui tulemus on positiivne, tähendab see, et vereproovis on HIV-1 ja/või HIV-2 vastaseid antikehi. Teil tuleb konsulteerima arstiga ja teavitama teda testi tulemustest. Positiivne tulemus ei ole HIV-nakkuse väljakujunemise näitamiseks piisav. Tulemuse peab kinnitama arst. VÄLTIGE MIS TAHES TEGEVUST, MIS VÕIB HIV TEISTELE INIMESTELE EDASI KANDA, kuni te olete kooskõlas oma arstiga saanud edasiste diagnostiliste uuringute tulemused. KAITSKE ENNAST JA TEISI ja küsige oma arstilt lisateavet selle kohta, kuidas haiguse ülekandmist vältida. Valepositiivsed tulemused võivad olla tingitud testi soovimatust positiivsest reaktsioonist teistele patogeenidele.

MIDA TEHA, KUI TULEMUS ON NEGATIIVNE?
Kui tulemus on negatiivne, ei tuvastanud test HIV-1 ja HIV-2 vastaste antikehade olemasolu. See võib tähendada, et HIV-nakkust ei ole tekkinud või see on varajases staadiumis, kus spetsiifilisi antikehasid ei ole veel tekkinud. Retroviirusevastast või kortisoonravi saavatel patsientidel (nt immunosupressiooni seisundid) võib esineda valepositiivseid tulemusi. Kui teie tulemus on negatiivne, kuid arvate, et olete nakkusega kokku puutunud või teil esinevad vastavad sümptomid, võtke ühendust oma arstiga tagamaks, et te ei ole parasjagu aknaperioodis (3 kuud), mis on aeg, mis on vajalik tuvastatava hulga HIV-antikehade tekkeks. Vältige mis tahes tegevust, mis võib põhjustada HIV-nakkuse ülekandumist teistele isikutele.

KUI TULEMUS ON NEGATIIVNE, KAS MA VÕIN ASTUDA KAITSMATA VAHEKORDA?
Ei. HIV 1/2 SELF-TEST ei välista teisi sugulisel teel levivaid haigusi (nagu herpes, süüfilis, klamüüdia, gonorröa, viirushepatiit). Lisaks ei tähenda negatiivne tulemus seda, et teie partner ei ole HIV-nakkusega nakatunud. Kondoomid on kõige ohutum viis enda ja teiste kaitsmiseks.

25.90 €

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.