TESTI END ISE!

Puukborrelioosi kohta liigub ringi palju müüte. Näiteks – linnainimestel pole vaja borrelioosi karta, sest puuke linnas ei olevat. Sageli arvatakse, et puugid pole sügisel enam nakkusohtlikud. Või nn „puugivaktsiin“ kaitsevat ka borrelioosinakkuse vastu.

KAS TÕESTI?
TESTI OMA BORRELIOOSI SAAMISE RISKI SIIN!
1 Ma elan 2 Ma elan seal või külastan tihti ühte neist maakondadest - Harjumaa, Saaremaa, Hiiumaa, Läänemaa, Pärnumaa, Põlvamaa, Viljandimaa 3 Ma liigun sageli metsas, põllul, heinamaal (töötan, matkan, käin seenel või marjul) 4 Ma kasutan looduses käies putukatõrjevahendeid või kogu keha katvat riietust 5 Ma kontrollin alati peale looduses käimist, et kehal ei oleks puuke 6 Mul on lemmikloom, kes käib õues 7 Ma jalutan või teen trenni pargis, muruplatsil või terviseradadel
Vaata tulemust!

NB! See test ei pretendeeri kindlasti teaduslikule täpsusele. Selle eesmärk on panna Sind mõtlema, et borrelioosi võib saada nii linnas kui maal, nii Harju- kui Valgamaal, nii lapseeas kui täiskasvanuna. Sinu enda teadlikkusest ja suhtumisest sõltub palju, et borrelioosi nakatumist ära hoida.

10 KÕIGE LEVINUMAT MÜÜTI JA KÜSIMUST BORRELIOOSI KOHTA!

1. Mu sõber põdes borrelioosi, see oli käkitegu. Puukborrelioos pole tõsine haigus?!

Borrelioosil on sada nägu. Mõnel inimesel võib see kergelt kulgeda ja hästi ravile alluda. Kuid on inimesi, kes on selle haiguse tagajärjel aastaid põdenud või koguni invaliidistunud. Mida varem borrelioosi diagnoosid ja raviga alustad, seda väiksem on tüsistuste tekkimise risk. Igal juhul kestab borrelioosiravi antibiootikumidega 2-4 nädalat.

6. Mul oli äsja puuk, kuid ei ole mingeid sümptomeid (klassikalist punast sõõri hammustuse ümber vm)? Miks puugitesti teha?

Kuni 40% juhtumitest ei avaldu klassikalisi esmasümptomeid (punane sõõr, gripilaadsed tunnused jm). Seetõttu võib nakkus organismis üsna kaugele pääseda ja palju pahandust teha (närvisüsteemi- või liigesekahjustused, mäluprobleemid jm). Arst.ee andmetel võib borrelioos ehk Lyme'i tõbi avalduda isegi aasta pärast puugihammustust. Seega kui oled avastanud oma nahalt puugi, tee ikka ka kodune puugitest.

2. Borrelioosi ei saa, kui puuk pole hammustanud!

On võimalik, et sa lihtsalt ei pannud puuki tähele, sest puugihammustus on valutu ning seepärast arvad, et borrelioosi sul ei ole. Kuigi üldiselt kandub borrelioosibakter inimesele üle 18-48 tundi peale seda, kui puuk on kehale kinnitunud, võib sellest reeglist olla erandeid ja nakatumine võib toimuda palju kiiremini. Seepärast on oluline, et eemaldaksid puugi võimalikult kiiresti. Kui sul on borrelioosi meenutavad sümptomid ja need ei ole gripiviirusest, tee puukborrelioosi test!

7. Ma elan linnas, siin puuke ei ole, eks?

Vale! Puugi võid saada linnas elades koduaiast, pargist, tervisejooksu tehes või naabri koeralt. Puuk ei ela ainult metsas, võsaveerel või heinamaal! Puuki on saadud ka rannaliival pikutades ja sealt, kus liiguvad hiired, siilid, rebased jne.

3. Borrelioositesti saab ju teha ainult arsti juures!

Vale! Kuna puukborrelioos on levinud terves Euroopas, siis on teadlased välja töötanud lihtsa ja mugava borrelioositesti, mida igaüks saab ise kiiresti kodus teha! Testi tegemine on jõukohane igaühele!

8. Ma kasutan alati putukatõrjevahendeid. Kuidas ma siis puugi sain?

Sa oled tubli! Kuid need annavad kaitse vaid 2 tunniks ja puugi võid ikkagi saada.

4. Sügisel borrelioosi ei saa, sest puugid on ohtlikud ainult mais-juunis!

Vale! Puugioht püsib kuni külmade saabumiseni. Sama kaua püsib ka risk saada puukborrelioos. Puugid on aktiivsed, siis kui õhutemperatuur on üle +5 kraadi.

9. Kas ikka arstid usuvad kodus tehtavatesse borrelioositestidesse?

Meie borrelioositest kasutab Borrelia burgdorferi bakteri vastaste IgM-antikehade detekteerimise meetodit. See test mõõdab ainult pärast nakatumist (2-4 nädalat) tekkinud nö värskeid antikehasid. Seega pole võimalik end nö ülediagnoosida ja asjatult paanikat tekitada.

5. Miks ma pean end borrelioosi suhtes testima, kui ma olen puugisüsti saanud?

Sa võid olla vaktsineeritud puukentsefaliidi vastu (üks teine haigus, mida puugid kannavad), kuid borrelioosi vastu ei ole võimalik vaktsineerida! Entsefaliidivastane süst ei anna kaitset borrelioosi vastu!

10. Kas borrelioosi läbipõdemine annab immuunsuse?

Ei anna! Võid borrelioosi korduvalt põdeda, kasvõi igal aastal. Seega hoia kodune kiirtest alati käepärast (koduapteegis).

MIKS SA PEAKSID TEGEMA KODUSE BORRELIOOSITESTI?
Tee borrelioositest kodus!

Kardad, et nakatusid borrelioosi? Kodune borrelioositest annab Sulle südamerahu vaid 10 minutiga!

  • Testi tegemine kodus on lihtne ja sellega saab hakkama igaüks! Vaid 3 lihtsat sammu!
  • Testides end kodus ei pea Sa ootama arsti juurde pääsemist!
  • Test on usaldusväärne, välja töötatud ja toodetud Euroopa Liidus.
  • Test on müügil meie e-poes ja Apotheka, Benu, Südameapteegi ja Euroapteegi apteekides.

Vaata, kui lihtne on testi teha!